Turistická destinace

Vzniká nová turistická oblast. Jak se bude jmenovat?

Ve středu 29. června se v kongresovém sále restaurace M2 na Monínci konalo Diskusní fórum Monínec 2011. Iniciátory fóra byla MAS Krajina srdce se sídlem v Mladé Vožici a Jaroslav Krejčí starší za Monínec s.r.o. Na programu večera bylo téma více než pestré, více než lákavé, ale také více než ožehavé – turismus.

V horkém červnovém podvečeru se sešlo více jak pět desítek hostů – zástupců samospráv měst a obcí, pracovníků v turistickém ruchu i zájemců z řad širší veřejnosti. Proč se zde všichni sešli, vysvětlil v úvodním slovu hostitel Jaroslav Krejčí starší. „V současné době je vládou ČR připravován zákon o cestovním ruchu, díky kterému by se mělo zefektivnit financování cestovního ruchu tak, abychom se přiblížili rakouskému modelu. V praxi to znamená, že budou finančně podporovány tzv. "turistické oblasti", které musí být ucelené, logicky navazující a musí splňovat určitá kritéria (turistická oblast musí dosáhnout určitého počtu informačních center, počtu návštěvníků, počtu turistických lůžek a podobně). Těchto podmínek bychom ale nikdy nedosáhli, kdybychom do toho chtěli jít sami. Důležitá je spolupráce.“

Podíváme-li se na současnou mapu turistických regionů, vévodí jí tradiční silné oblasti – Český ráj, Šumava, Slovácko, Kokořínsko, Krkonoše… Sem také tečou peníze na propagaci a rozvoj. Naše oblast jako turisticky méně známý region byla úředníky lakonicky pojmenovaná jako „Střední Čechy – jihovýchod“. Pro turistu nic vypovídajícího, nic lákavého. A přece máme co nabídnout, co ukázat. Proto byli osloveni zástupci sousedících regionů – Sedlčanska, Milevska, Mladovožicka, Bechyňska, Táborska, Voticka, tedy oblastí, kde také sázejí na turistický ruch, avšak sami nemohou tradičním destinacím konkurovat.

Jaroslav Krejčí jako místopředseda Místní akční skupiny Krajina srdce oslovil se svojí vizí nejprve právě tuto MAS a její předsedkyni Ing. Moniku Hienlovou. Na začátku tohoto roku byla vytvořena užší pracovní skupina, která začala pracovat na strategickém plánu spolupráce. Byli osloveni starostové měst a obcí a předsedové společenství obcí s nabídkou spolupráce. Tak se postupně začal rýsovat region, který by měl postihnout jak Středočeský, tak Jihočeský kraj a okrajem by se dotýkal i kraje Vysočina. Je to oblast, která může návštěvníkovi nabídnout nejen horskou turistiku (Česká Sibiř, Český Merán), ale také lyžování (Monínec, běžkařské trasy Čertovo břemeno a Polánka…), vodu (řeky Vltava, Lužnice…), lázeňství (Bechyně), historii (Tábor, Sedlec-Prčice, Vrchotovy Janovice, Choustník, Jistebnice, Milevsko…), přírodní krásy a zajímavosti (Chýnov, Povltaví…), ekoturistiku a další.

Nejdůležitějším úkolem těchto dnů je nalézt jméno nové turistické oblasti. Krátký, výstižný a snadno zapamatovatelný název, a to i pro cizince, který by každého oslovil a lákal k návštěvě. Tento název musí být unikátní, nesmí ho již nosit žádná jiná oblast. Musí se s ním ztotožnit všechna území nové turistické destinace. Okamžitě poté, jak bude tato marketingová značka nalezena, rozjede se masivní reklamní kampaň. Proto také MAS Krajina srdce ve spolupráci s turistickým střediskem Ski Relax Monínec vyhlásila soutěž o nejlepší název nové turistické oblasti. Výherce obdrží zimní týdenní pobyt pro dvě osoby včetně skipasů ve Ski Relaxu Monínec. Náměty můžete zasílat na emailovou adresu maskrajinasrdce@centrum.cz a  v předmětu označit slovem DESTINACE.

Alice Valsová

 Prezentaci z diskusního fóra najdete zde, zápis zde a mapu plánované destinace zde.